30/03/2012UOVision UM 565 - TEST a RECENZE FOTOPASTI

V únoru tohoto roku uvedl tradiční dovozce fotopastí firma ETC Trading na náš trh dva nové modely fotopastí pod značkou UOVision. Jde o model UOVision UV565 a UOVision UM565. V podstatě jde o dva velmi podobné modely přičemž UM565 má v sobě navíc zabudovaný i gsm modul pro odesílání MMS zpráv. Zajímalo mne, jak tyto fotopasti obstojí v konkurenci známých značek jako je třeba osvědčený ScoutGuard nebo Acorn a tak jsem se rozhodl jednu vyzkoušet a podívat se jí trochu na zoubek. 

Protože v současné době je velká poptávka po fotopastech s gsm funkcí vzal jsem jednu UOVision UM565 s vestavěnou gsm bránou a vyzkoušel ji v praxi. K čemu jsem došel najdete v pár bodech a obrázcích níže.

 

Fotopast test
Fotopast dostanete v klasickém krabicovém balení.

 

Fotopast test
Vnitřek krabice obsahuje samotnou fotopast, USB kabel, popruh na upevnění, přídavnou anténku pro gsm signál a samozřejmostí je i český návod.

 

Fotopast akce
Fotopast je dodávána v klasickém skříňkovém provedení. Na levé straně vidíte ovládací část spolu s barevným LCD displayem. V pravé části pak úložiště baterií. Můžete použít 4 nebo 8 nebo 12 baterií či dobíjecích akumulátorů AA. Já jsem po dobu testování fotopasti používal 4ks dobíjecích akumulátorů.

 

Fotopast test
Ovládání je velmi podobné ostatním typům skříňkových fotopastí a je velmi jednoduché a intuitivní. Display je velmi dobře čitelný a české menu přehledně řazeno. Nastavování je tedy velmi pohodlné a po přečtení krátkého manuálu ho jistě zvládne každý kdo se nebojí techniky.

 

 

Nastavení fotopasti

O všech možnostech základního nastavení se rozepisovat nebudu, ale najdete zde vše co u jiných modelů, tedy volba fotek či videa, rozlišení pro fotky či video, počet fotek, prodlevu, citlivost PIR čidla, časové razítko, nastavení datumu a času, zaheslování pomocí čísleného kódu a další. Zajímavou volbou, kterou znám jen z Acornu je Časosběr.

Pokud budete fotopast používat i na odesílání fotek je ji třeba nastavit pomocí prográmku, který lze stáhnout přímo z fotopasti na SD kartu a poté spustit v počítači kde provedete potřebná nastavení.

 

Fotopoast test
Pokud budete fotopast používat i na odesílání fotek je ji třeba nastavit pomocí prográmku, který lze stáhnout přímo z fotopasti na SD kartu a poté spustit v počítači kde provedete potřebná nastavení. Vzhled tohoto prográmku se může s novými výrobními řadami měnit.

 

Fotopoast test
S novými výrobními řadami se prográmek může vzhledově změnit. Základní fce jsou ale stejné.

 

 

Send Mode (vyberete režim zasílání fotek)
Instant - budou zasílány všechny fotky (můžete nastavit max. počet fotek)
Daily Report - ve stanovenou dobu vám zašle informaci kolik fotek fotopast zaznamenala
Off - vypnutí funkce gsm

Send Via (zvolíte jestli chcete zasílat fotky pomocí MMS nebo GPRS  - já jsem zvolil pro test MMS).

Send To (můžete si nechat fotky zasílat na telefon, email nebo na oboje)
Phone - pouze na telefon
Email - pouze na email
Both - na telefon i email

Country Select (země ve které se nacházíte - Česká republika)

Operator Select (zvolíte operátora SIM karty kterou jste vložili do fotopasti)
Dovozce má nastavené parametry pro O2 a T-mobile, ale není problém zvolit možnost Custom u Country Select a nastavit si jakéhokoli operátora, který funkci MMS nebo GPRS podporuje. Jaké parametry nastavit zjistíte u svého operátora.

Pak si už jen ve volbě Recipients navolíte číslo popř. email na který chcete MMS dostávat. Pro telefon i email je možnost až čtyř příjemců. Tlačítkem Save uložíte konfigurační soubor PROFILE.BIN do adresáře uvedeném v kolonce Path (můžete změnit) a tento soubor nahrajete zpět na SD kartu, kterou vložíte do fotopasti. Po zapnutí je fotopast nakonfigurována a můžete ji ihned používat. Podrobnější návod najdete v manuálu.

 

TEST GSM

Pro otestování  jsem fotopast ukryl na polici v jednom baru a simuloval zloděje, který vejde dveřmi z toalet. Vyzkoušel jsem takto několikrát vejít za tmy i za světla a musím říct, že fotopast reagovala velmi rychle. Ve všech případech mi MMS dorazila maximálně do 35 sec. Pro TEST jsem použil mobilní telefon NOKIA 5230 na kterém byla MMS pěkně viditelná a dalo se pěkně rozeznat, že někdo vchází. Je i vidět že rekace byla velmi rychlá a jsem zaznamenaný hned při vstupování.
Musím také říci, že jsem nezaslechl žádné lupnutí ve fotopasti jako u některých modelů, když se před objektiv vysunuje IR clona. Po přečtení tech. detailů jsem zjistil, že u tohoto modelu není použita mechanická clona, ale elektronická kompenzace pro denní snímky což považuji za velmi pozitivní.

 

Ukázky MMS:

Po kliknutí na fotku uvidíte fotku tak jak dorazila jako MMS na mobil (stáhnuto přímo z mobilu). Rozlišení MMS je 640x480 u GPRS je rozlišení dle návodu lepší (800x600).

 

Fotopoast test
Fotka v IR režimu.

 

Fotopoast test
Fotka v denním režimu při zapnutém osvětlení.

 

Ve fotopasti na SD kartě pak najdete fotku v plném rozlišení. Já jsem nastavil 5MP. 

Fotka v IR režimu v plném rozlišení 5MP.
Fotka v denním režimu v plném rozlišení 5MP.

Kvalita fotek je podle mne plně dostačující a je na cca stejné úrovni jako u jiných fotopastí v této kategorii. U IR nastavení  bych doporučil při použití v menších místnostech (na krátkou vzálenost) nastavit poloviční IR osvit (možnost v menu). K osvětlení se pak používá jen 20 IR LED diod ze 40 a nedochází k velkému přepálení světlých ploch jako je třeba obličej.

A jedna ukázka z nasazení v přírodě pro monitoring zvěře.

Fotopoast test

 

Závěr

Musím říci, že UOVision UM565 mne docela zaujala. Po zkušenostech s SG550M a ACCORN5210MM se mi líbí skříňkové provedení kterému dávám osobně přednost před přístupem zespodu nebo sendvičovému řešení. Elegantně ukryté IR LED diody pod černou clonou a dnes již samozřejmost, neviditelné IR záření. Jednoduché nastavování a jasný barevný display. Elektronická clona pro přepínání do denního režimu. Rychlá odezva odesílání MMS (rychlost doručení MMS určitě také závisí na operátorovi a momentálním vytížení sítě). Možnost až 12ks baterií pro dlouhodobý provoz.
Jediné co bych nyní po krátké zkušenosti výrobci vytknul je, že prográmek pro nastavování gsm funkcí je pouze pro platformu Windows. Jako uživatele výpočetní techniky Apple mne to docela zamrzelo, hlavně když jsem viděl na obalu fotopasti obrázek iMaca a iPhona :o)

 

 

 


Komentáře k článku

26/11/2015 (18:40)
Kateřina
Dobrý večer, dnes jsme si koupili fotopast UM 565. Můžete nám poradit, nevidíme tady u GSM Stahovací pom. V čem by mohl být problém, máme dvě a nejde to ani na jedné. Děkuji
10/02/2015 (18:07)
Radomír JIRSÁK | www.fotoobchudek.cz
Zdravím. Tak to vám asi neřeknu přesně. To záleží od operátora a tarifu SIM karty, kterou ve fotopasti používáte. Zjistěte si na webu daného operátora dle tarifu. Jirsák
08/02/2015 (16:32)
Juras
Zdravím pane Jirsák,vidím že tomu rozumíte víc než prodejci,mám dotaz .Mám UM535 Panda naprostá spokojenost-jen jedno nevím kolik stojí asi pořízení jedné fotky přez GPRS velikosti asi 100Kb na mejl?Děkuji,prosím odpověd na výše uvedenou adresu Juras
09/01/2015 (21:22)
Radomír JIRSÁK | www.fotoobchudek.cz
Dobrý den, obecně noční fotky (IR) mají horší kvalitu než denní záznamy. Obrys člověka by na 6-8m měl být samozřejmě rozeznán. Detaily tváře už může být problém. Záleží také na "zbytkovém světle". Těžko posoudit bez konkrétní ukázky. Zašlete případně na mail. Jirsák
09/01/2015 (14:14)
mirek svoboda
koupil jsem fot.past uv562 na hlidaní objektu bohužel jsem zjistil že noční snímky jsou zcela k ničemu nelze poznat ani obrys člověka past jsem reklamoval bohužel beze změny vzdálenost objektu od fot.pasti je 6-8 metru v čem je chyba nebo je to výrobní zmetek?rnPředem děkuji za radu.
07/09/2014 (20:13)
R. Jirsák - Fotoobchůdek | www.fotoobchudek.cz
Zdravím Luboši. Pokud vím s touto funkcí byl problém. U první série UM565 v Česku tato fce nešla a ani dovozce ji v českém návodě neuváděl ačkoli v ang přiložené verzi byla. Byl to povel #200#ON# pro zapnutí odesílání a #200#OFF# pro vypnutí odesílání. Poslední verze by měly být už OK. Zkuste, popř. se poraďtě z vašim prodejcem. Jirsák
07/09/2014 (20:08)
R. Jirsák - Fotoobchůdek | www.fotoobchudek.cz
Zdravím Aleši. Podle mých zkušeností jsou noční snímky ze vše fotopastí horší než ty denní. Co se týče identifikaci osob na dálku. Asi nejlépe fotopast s GSM, např. jako tuto UM565. Zatím co se týče spolehlivosti dle zákazníků vede. Ale 13-14 m na spolehlivou identifikaci je hraniční. Také záleží na mnosžtví zbytkového světla kolem. Jirsák
04/09/2014 (21:53)
Luboš
Dobrý deň, kúpil som si fotopascu UOVision UM 565 a neviem v jej menu nastaviť aby sa dala spúšťať a vypínať smskou. Prosím vás poradtemi ako sa to nastavuje a používa. Ďakujem luboš
03/09/2014 (13:35)
ales
Dobrý den, potřeboval bych fotopast na hlídání objektu proti vykradení, který je vzdálený asi 13 - 14 metrů. Počítám, že budu muset použít přídavné IR osvětlení. Nejsem si ale jistý, jestli fotopasti udělají i s přídavným osvětlením takové snímky, aby šly použít k identifikaci osoby - je to na odlehlejším místě, není jisté, že se tam někdo dostane včas a zloděje chytne při činu. Jakou fotopast byste doporučili pro co nejkvalitnější noční snímky? Děkuji a lovu zdar! :-)
13/04/2014 (11:32)
R. Jirsák - Fotoobchůdek | www.fotoobchudek.cz
Dobrý den. Asi bych volil právě UM565. Nyní i s sms ovládáním. Jirsák
09/04/2014 (23:00)
Angel
Dobry den panove, koupil jsem si les a zjistil jsem ze se mi pravidelne ztrácejí stromy za posledni 2 týdny me vysekali 12 vzrostlich stromu. Potrebuji načapat ty hajzly co kradou les. Zatim byli viděný dodávky co jezdi v noci tak potrebuji poradit jaka fotopasti je nejlepsi v nočních záběrech? A zároveň umi odesílat mms a na mail fotky. Dekuji předem za rady.
15/01/2014 (22:45)
R. Jirsák - Fotoobchůdek | www.fotoobchudek.cz
Od podzimu 2013 má i UM565 ovládání pomocí sms. Je tam i fce vypínání sms. Jde také nastavit past aby fungoval jen v určitém časovém rozmezí. Upozorňuji, že při aktivované fci sms ovládání stpupá výrazně el. spotřeba, takže menśí výdrž baterií. Vhodnější je to spíše přes adaptér na 220V.
15/01/2014 (20:32)
Ivo H.
Dobrý den, je, prosím, možné zapínat a vypínat odesílání MMS u fotopasti UM 565 pomocí SMS? Chtěl bych ji instalovat na příjezdové cestě k chalupě a sám bych ji vždy, s ohledem na možnost umístění, aktivoval při odjezdu a při příjezdu. Nebo je případně nějaká možnost v nastavení? Děkuji za odpověď.
14/09/2013 (08:59)
Radomír JIRSÁK | www.fotoobchudek.cz
K tomu jenom poznámka. Dle manuálu by při Časosběru PIR čidla měla být vypnuta: "4.2.4. Časosběr Tuto funkci lze zapnout jen při zapnutém časovači. V tomto režimu fotopast zhotovuje pravidelně záznamy v nastaveném intervalu. PIR je při časosběru vypnuto." Osobně jsem nezkoušel, takže teď nevím jestli je to chybně popsáno v návodu nebo je chyba v pasti. Někdy vyzkouším. Jirsák
13/09/2013 (09:25)
Honza Koukl
Reakce na A je možno, aby mi tato fotopast poslala denně např. v poledne 1x kontrolni fotku a současně posílala fotky při pohybu zvěře? --------- Mozne to je, staci na pasti aktivovat casosber. Mne to funguje pak i jako pravidelne foceni po 3 hodinach + foceni pri pohybu. Mam ovsem jiny problem, past mne odesila fotky na email jak se ji zachce. Nekdy tyden nic, pak 2 fotky, pak den OK, pak zase tyden nic.
( 1 - 15 56)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Opište kód: CAPTCHA Image
[ Jiný obrázek ]
INFO INFO JirsaPhoto.cz
Poslední komentáře:
Kateřina
26/11/2015

Dobrý večer, dnes jsme si koupili fotopast UM 565. Můžete nám poradit, nevidíme tady u GSM Stahovací pom. V čem by mohl být problém, máme dvě a nejde to ani na jedné. Děkuji
Radomír JIRSÁK
18/03/2015

Zdravím. Ano, baterky můžete nechat, slouží pak jak záloha. Každopádně pokud vám funguje MMS a moznost pro ovládání přes sms máte zaškrtnutou, mělo by to fungovat. SMS posílat ve tvaru # a příslušné číslo příkazu a # na číslo SIM…
Mifoc
16/03/2015

Dobry den. Ososielanie mms funguje vporiadku, zaskrknutu moznost pre ovladanie tiez mam v nastaveniach. len stym adapterom som to este neskusal. Pri napojeni na adapter je tam mozne nechat aj baterky ako zalozny zdroj ci musia sa vybrat? Za odpoved…
Radomír JIRSÁK
15/03/2015

Zdravím, no a zasílání fotek na mobil nebo PC funguje? Při nastavování v tom ovládacím prográmku je třeba zapnout volbu pro to ovládání pomocí sms, to máte? Jinak upozorňuji, že při této volbě docela stoupá nárok na baterky, vydrží o…