30/03/2012UOVision UM 565 - TEST a RECENZE FOTOPASTI

V únoru tohoto roku uvedl tradiční dovozce fotopastí firma ETC Trading na náš trh dva nové modely fotopastí pod značkou UOVision. Jde o model UOVision UV565 a UOVision UM565. V podstatě jde o dva velmi podobné modely přičemž UM565 má v sobě navíc zabudovaný i gsm modul pro odesílání MMS zpráv. Zajímalo mne, jak tyto fotopasti obstojí v konkurenci známých značek jako je třeba osvědčený ScoutGuard nebo Acorn a tak jsem se rozhodl jednu vyzkoušet a podívat se jí trochu na zoubek. 

Protože v současné době je velká poptávka po fotopastech s gsm funkcí vzal jsem jednu UOVision UM565 s vestavěnou gsm bránou a vyzkoušel ji v praxi. K čemu jsem došel najdete v pár bodech a obrázcích níže.

 

Fotopast test
Fotopast dostanete v klasickém krabicovém balení.

 

Fotopast test
Vnitřek krabice obsahuje samotnou fotopast, USB kabel, popruh na upevnění, přídavnou anténku pro gsm signál a samozřejmostí je i český návod.

 

Fotopast akce
Fotopast je dodávána v klasickém skříňkovém provedení. Na levé straně vidíte ovládací část spolu s barevným LCD displayem. V pravé části pak úložiště baterií. Můžete použít 4 nebo 8 nebo 12 baterií či dobíjecích akumulátorů AA. Já jsem po dobu testování fotopasti používal 4ks dobíjecích akumulátorů.

 

Fotopast test
Ovládání je velmi podobné ostatním typům skříňkových fotopastí a je velmi jednoduché a intuitivní. Display je velmi dobře čitelný a české menu přehledně řazeno. Nastavování je tedy velmi pohodlné a po přečtení krátkého manuálu ho jistě zvládne každý kdo se nebojí techniky.

 

 

Nastavení fotopasti

O všech možnostech základního nastavení se rozepisovat nebudu, ale najdete zde vše co u jiných modelů, tedy volba fotek či videa, rozlišení pro fotky či video, počet fotek, prodlevu, citlivost PIR čidla, časové razítko, nastavení datumu a času, zaheslování pomocí čísleného kódu a další. Zajímavou volbou, kterou znám jen z Acornu je Časosběr.

Pokud budete fotopast používat i na odesílání fotek je ji třeba nastavit pomocí prográmku, který lze stáhnout přímo z fotopasti na SD kartu a poté spustit v počítači kde provedete potřebná nastavení.

 

Fotopoast test
Pokud budete fotopast používat i na odesílání fotek je ji třeba nastavit pomocí prográmku, který lze stáhnout přímo z fotopasti na SD kartu a poté spustit v počítači kde provedete potřebná nastavení. Vzhled tohoto prográmku se může s novými výrobními řadami měnit.

 

Fotopoast test
S novými výrobními řadami se prográmek může vzhledově změnit. Základní fce jsou ale stejné.

 

 

Send Mode (vyberete režim zasílání fotek)
Instant - budou zasílány všechny fotky (můžete nastavit max. počet fotek)
Daily Report - ve stanovenou dobu vám zašle informaci kolik fotek fotopast zaznamenala
Off - vypnutí funkce gsm

Send Via (zvolíte jestli chcete zasílat fotky pomocí MMS nebo GPRS  - já jsem zvolil pro test MMS).

Send To (můžete si nechat fotky zasílat na telefon, email nebo na oboje)
Phone - pouze na telefon
Email - pouze na email
Both - na telefon i email

Country Select (země ve které se nacházíte - Česká republika)

Operator Select (zvolíte operátora SIM karty kterou jste vložili do fotopasti)
Dovozce má nastavené parametry pro O2 a T-mobile, ale není problém zvolit možnost Custom u Country Select a nastavit si jakéhokoli operátora, který funkci MMS nebo GPRS podporuje. Jaké parametry nastavit zjistíte u svého operátora.

Pak si už jen ve volbě Recipients navolíte číslo popř. email na který chcete MMS dostávat. Pro telefon i email je možnost až čtyř příjemců. Tlačítkem Save uložíte konfigurační soubor PROFILE.BIN do adresáře uvedeném v kolonce Path (můžete změnit) a tento soubor nahrajete zpět na SD kartu, kterou vložíte do fotopasti. Po zapnutí je fotopast nakonfigurována a můžete ji ihned používat. Podrobnější návod najdete v manuálu.

 

TEST GSM

Pro otestování  jsem fotopast ukryl na polici v jednom baru a simuloval zloděje, který vejde dveřmi z toalet. Vyzkoušel jsem takto několikrát vejít za tmy i za světla a musím říct, že fotopast reagovala velmi rychle. Ve všech případech mi MMS dorazila maximálně do 35 sec. Pro TEST jsem použil mobilní telefon NOKIA 5230 na kterém byla MMS pěkně viditelná a dalo se pěkně rozeznat, že někdo vchází. Je i vidět že rekace byla velmi rychlá a jsem zaznamenaný hned při vstupování.
Musím také říci, že jsem nezaslechl žádné lupnutí ve fotopasti jako u některých modelů, když se před objektiv vysunuje IR clona. Po přečtení tech. detailů jsem zjistil, že u tohoto modelu není použita mechanická clona, ale elektronická kompenzace pro denní snímky což považuji za velmi pozitivní.

 

Ukázky MMS:

Po kliknutí na fotku uvidíte fotku tak jak dorazila jako MMS na mobil (stáhnuto přímo z mobilu). Rozlišení MMS je 640x480 u GPRS je rozlišení dle návodu lepší (800x600).

 

Fotopoast test
Fotka v IR režimu.

 

Fotopoast test
Fotka v denním režimu při zapnutém osvětlení.

 

Ve fotopasti na SD kartě pak najdete fotku v plném rozlišení. Já jsem nastavil 5MP. 

Fotka v IR režimu v plném rozlišení 5MP.
Fotka v denním režimu v plném rozlišení 5MP.

Kvalita fotek je podle mne plně dostačující a je na cca stejné úrovni jako u jiných fotopastí v této kategorii. U IR nastavení  bych doporučil při použití v menších místnostech (na krátkou vzálenost) nastavit poloviční IR osvit (možnost v menu). K osvětlení se pak používá jen 20 IR LED diod ze 40 a nedochází k velkému přepálení světlých ploch jako je třeba obličej.

A jedna ukázka z nasazení v přírodě pro monitoring zvěře.

Fotopoast test

 

Závěr

Musím říci, že UOVision UM565 mne docela zaujala. Po zkušenostech s SG550M a ACCORN5210MM se mi líbí skříňkové provedení kterému dávám osobně přednost před přístupem zespodu nebo sendvičovému řešení. Elegantně ukryté IR LED diody pod černou clonou a dnes již samozřejmost, neviditelné IR záření. Jednoduché nastavování a jasný barevný display. Elektronická clona pro přepínání do denního režimu. Rychlá odezva odesílání MMS (rychlost doručení MMS určitě také závisí na operátorovi a momentálním vytížení sítě). Možnost až 12ks baterií pro dlouhodobý provoz.
Jediné co bych nyní po krátké zkušenosti výrobci vytknul je, že prográmek pro nastavování gsm funkcí je pouze pro platformu Windows. Jako uživatele výpočetní techniky Apple mne to docela zamrzelo, hlavně když jsem viděl na obalu fotopasti obrázek iMaca a iPhona :o)

 

 

 


Komentáře k článku

05/03/2016 (12:32)
Radomír JIRSÁK | www.fotoobchudek.cz
Dobrý den, bohužel nemám. Ale oproti UM565 je rozdíl právě v tom 3G, takže co se týče funkcí je to stejné. Bude jen rychlejší přenos dat kde je 3G signál.
04/03/2016 (11:27)
Jitka
Dobrý den, máte nějaké zkušenosti s novým modelem fotopasti UM565-3G? Děkuji za odpověď.
28/02/2016 (18:50)
Filip
Dobrý den! Pořídil jsem si fotopast UM 565 na pozorování zvěrě v lese. Původně jsem nastavil fotopast, aby fotila po třech minutách, střední citlivost a fotku odesílala na e-mail. Před nedávnem jsem nastavení změnil na minutu a vysokou citlivost a nic se nezměnilo. Fotopast fotí většinou pontřech minutách, ale po minutě nikdy. Nevíte kde by mohl být problém? Děkuji.
20/01/2016 (19:37)
Radomír JIRSÁK | www.fotoobchudek.cz
Zdravím. Pokud SIM karta podporuje zasílání MMS, popř. datové služby musí fungovat stejně jako karta od jiného operátora. Při nastavování je třeba jen tohoto operátora zvolit. Jirsák
16/01/2016 (17:48)
Vojtěch Dyrčík
Dobrý den, mám tuto fotopast a nevím jak nastavit odesílání se sim kartou od T-mobile, s O2 kartou to jde ale. Prosím o pomoc. Děkuju.
15/12/2015 (01:07)
Radomír JIRSÁK | www.fotoobchudek.cz
Zdravím, podívejte se domanuálu, zda-li se díváte do správné sekce, kdy by měla být. Pokud ano, máte vloženou SIM kartu? Jirsák
26/11/2015 (18:40)
Kateřina
Dobrý večer, dnes jsme si koupili fotopast UM 565. Můžete nám poradit, nevidíme tady u GSM Stahovací pom. V čem by mohl být problém, máme dvě a nejde to ani na jedné. Děkuji
10/02/2015 (18:07)
Radomír JIRSÁK | www.fotoobchudek.cz
Zdravím. Tak to vám asi neřeknu přesně. To záleží od operátora a tarifu SIM karty, kterou ve fotopasti používáte. Zjistěte si na webu daného operátora dle tarifu. Jirsák
08/02/2015 (16:32)
Juras
Zdravím pane Jirsák,vidím že tomu rozumíte víc než prodejci,mám dotaz .Mám UM535 Panda naprostá spokojenost-jen jedno nevím kolik stojí asi pořízení jedné fotky přez GPRS velikosti asi 100Kb na mejl?Děkuji,prosím odpověd na výše uvedenou adresu Juras
09/01/2015 (21:22)
Radomír JIRSÁK | www.fotoobchudek.cz
Dobrý den, obecně noční fotky (IR) mají horší kvalitu než denní záznamy. Obrys člověka by na 6-8m měl být samozřejmě rozeznán. Detaily tváře už může být problém. Záleží také na "zbytkovém světle". Těžko posoudit bez konkrétní ukázky. Zašlete případně na mail. Jirsák
09/01/2015 (14:14)
mirek svoboda
koupil jsem fot.past uv562 na hlidaní objektu bohužel jsem zjistil že noční snímky jsou zcela k ničemu nelze poznat ani obrys člověka past jsem reklamoval bohužel beze změny vzdálenost objektu od fot.pasti je 6-8 metru v čem je chyba nebo je to výrobní zmetek?rnPředem děkuji za radu.
07/09/2014 (20:13)
R. Jirsák - Fotoobchůdek | www.fotoobchudek.cz
Zdravím Luboši. Pokud vím s touto funkcí byl problém. U první série UM565 v Česku tato fce nešla a ani dovozce ji v českém návodě neuváděl ačkoli v ang přiložené verzi byla. Byl to povel #200#ON# pro zapnutí odesílání a #200#OFF# pro vypnutí odesílání. Poslední verze by měly být už OK. Zkuste, popř. se poraďtě z vašim prodejcem. Jirsák
07/09/2014 (20:08)
R. Jirsák - Fotoobchůdek | www.fotoobchudek.cz
Zdravím Aleši. Podle mých zkušeností jsou noční snímky ze vše fotopastí horší než ty denní. Co se týče identifikaci osob na dálku. Asi nejlépe fotopast s GSM, např. jako tuto UM565. Zatím co se týče spolehlivosti dle zákazníků vede. Ale 13-14 m na spolehlivou identifikaci je hraniční. Také záleží na mnosžtví zbytkového světla kolem. Jirsák
04/09/2014 (21:53)
Luboš
Dobrý deň, kúpil som si fotopascu UOVision UM 565 a neviem v jej menu nastaviť aby sa dala spúšťať a vypínať smskou. Prosím vás poradtemi ako sa to nastavuje a používa. Ďakujem luboš
03/09/2014 (13:35)
ales
Dobrý den, potřeboval bych fotopast na hlídání objektu proti vykradení, který je vzdálený asi 13 - 14 metrů. Počítám, že budu muset použít přídavné IR osvětlení. Nejsem si ale jistý, jestli fotopasti udělají i s přídavným osvětlením takové snímky, aby šly použít k identifikaci osoby - je to na odlehlejším místě, není jisté, že se tam někdo dostane včas a zloděje chytne při činu. Jakou fotopast byste doporučili pro co nejkvalitnější noční snímky? Děkuji a lovu zdar! :-)
( 1 - 15 62)


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
JirsaPhoto.cz ProGalerie.cz
Poslední komentáře:
Vojtěch
16/03/2017

To je ale dobrý nápad, taková fotopast pro ochranu, já bzch si rád takovou naistaloval v garaži... na mým sidlišti strašně kradou.
Stenda
14/03/2017

od několika týdnu mám fotopast nainstalovanou u rybníku někdo mi tam krade kapry ještě se nic 'nezachytilo', ale doufám, že nějaký učínek bude
R. Jirsák - Fotoobchůdek
23/05/2016

Bohužel nemám a obávám se, že fotopast nebude za oknem fungovat. PIR čidlo přes sklo nefunguje. RJ
Helena Sůrová
20/05/2016

Dobrý den, podobně jako předchozí tazatel i já mám dotaz k umístění fotopasti do auta tak, aby mohla v noci zachytit osobu v bezprostřední blízkosti, která mi již dva roky opakovaně poškozuje lak. Máte již nějaké zkušenosti či snímky? Děkuji